Extrajobb eller full fart in i arbetslivet då studierna nalkas mot sitt slut? Oavsett så listas här företagen som ser till att du hittar dem bästa jobben för dig! Kanske kan du jobba för att få in fler studentrabatter på studentnytta.se?
JB Fraktkonsult AB söker dej som är serviceinriktad, possitiv och ordningssam för extra eller varaktigt chaufförsjobb. Meriter är Körkortsklass C, CE, Truckkort, ADR mm. Dock finns även ett mindre behov av B-kortschaufförer.
Det här är ett studentvänligt företag i Gävle: Arbetsmarknaden ser ljus ut för dig som är samhällsbyggare, både i Sverige och utomlands. Bara Lantmäteriet har behov av att anställa 100-tals lantmätare per år . Lantmäteriet - en viktig samhällslänk Om du kan väldigt lite eller ingenting alls om Lantmäteriet kan du, genom att titta på filmen på länken här nedanför, få kunskap om samhällets beroende av geografisk- och fastighetsinformation. Du kan till exempel upptäcka att Lantmäteriet har spelat en viktig roll i projektet Citytunneln i Malmö. Att kartor och rätt adresser kan rädda liv när det gäller att snabbt ta sig till en olycksplats. Samt att Lantmäteriet genom Sida jobbar med fattigdomsbekämpning, bland annat i Afrika! Att jobba på Lantmäteriet Hos oss kan du vara ekonom, jurist, systemutvecklare, ingenjör, informatör och så lantmätare förstås. Du gillar varierade arbetsuppgifter, att träffa många människor och att lösa problem med högteknologiska arbetsmetoder. Dessutom har du möjlighet att jobba över hela Sverige eller i någon av våra 37 olika samarbetsländer. Lantmäteriet driver utvecklingen av geografisk information och gör den lättillgänglig. Vi kartlägger Sverige i alla de former, vi deltar när ny bebyggelse eller stora väg- och järnvägsbyggen planeras och vi hjälper till att förverkliga drömmar om boende. Vi är ca 2500 medarbetare där vi alla, på olika sätt, verkar för att bygga samhället.
Vi jobbar med studentvänliga projekt som Studieblocket och Studentnytta.se - vi växer och söker nu ny personal. Hos oss får du 4 veckor grundutbildning, coaching, motiverandes säljtävlingar och härliga kollegor. Skicka in din ansökan via work@rtmab.com
Det här företaget har studentrabatt i Gävle & Uppsala: Vi söker nya förare till Taxi Stor & Liten i Gävle, Uppsala, och Knivsta! Har du intresse av att köra för oss? Ring Britt-Inger Sandberg 026-10 70 01 alt. e-post: brittinger@taxi107000.com 10% rabatt för studenter vid uppvisande av giltig studentlegitimation! Viktigt att upplysa telefonisten vid bokning av resa att du är student. Vi erbjuder även Singeltaxi: När du vill komma hem på ett säkert sätt kan du välja "Singeltaxi". Vi har singeltaxi med 10% rabatt för alla som åker ensamma dygnet runt. Det är viktigt att säga till vid beställning att det skall vara en "Singeltaxi" så chauffören kan möta vid dörren om det så önskas. Namnet Taxi Stor & Liten kommer av att bolaget skulle köra med stora och små bilar, något som marknaden saknade 1991. Med 80-talet fordon är Taxi Stor & Liten idag länets, och dessutom ett av Norrlands, största taxibolag. Att ta en taxi är effektivt och enkelt, bekvämt och snabbt. Som sagt, ekvationen är enkel.