Behöver du ett temporärt boende eller har dina anhöriga kommit på besök? I denna kategori hittar du snart ett bra och fräscht alternativ! En god natts sömn önskar vi på Studentnytta.se.
Trångt i studentlägenheten? Är dina anhöriga på besök? Hotell och Vandrarhem Svanen har studentvänliga priser och erbjuder rum som både passar dig som själv är student och dig som är på besök i Kalmar. Hotellet har 39st rum och är sammanhängande med ett vandrarhem som har 21st rum. Det finns även möjlighet att hyra en bädd i vår sovsal för dig som vill ha ett lite billigare alternativ. Som gäster har ni tillgång till fri parkering och kök. Frukost och tillgång till trådlöst internet är extratillägg som kan köpas till. Vi har speciella studentpriser och för mer info om dem ber vi er kontakta oss per telefon! Det går även att läsa mer om hotellet på vår hemsida. Glöm inte att nämna att ni kommer från Studentnytta när ni sedan bokar. Välkomna!
Med personlig och vänlig atmosfär bor du hos oss mitt i centrum av Kalmar. Om du övernattar på Best Western Kalmarsund Hotell vill vi att du ska känna dig som hemma oavsett om du är en students anhörig på besök eller själv är student som vill slippa skolstressen för ett tag. Hotellet har 106 rum, relaxavdelning med bastu & bubbelpool, bar & restaurang samt eget garage. Som hotellgäst har du dessutom möjlighet att träna på Nordic Club, tvärs över gatan. Studentpris: Fredag t.o.m. söndag natt - 750:- per dubbelrum, 625:- per enkelrum, inkl frukost Måndag t.o.m. torsdag natt- 1350:- per dubbelrum, 925:- per enkelrum, inkl frukost Frukostbuffé för "ej boende" - 60:- per person Ange "STUDENTNYTTA" vid bokning! Rumsbokning sker per telefon eller vår hemsida. Hjärtligt välkommen!